منوی اصلی

مارکتینگ چیست؟

بازاریابی فعالیت و فرایندی است برای ایجاد و خلق چیزی، برقراری ارتباط و تحویل و تبادل پیشنهادهایی که برای مشتریان، شرکا و کل جامعه ارزش دارد.

شاید در ابتدا فکر کنید که چرا مارکتینگ (بازاریابی) یک مولفه ضروری و مهم در طول توسعه محصول یا رشد فروش است. بازاریابان تمام تلاش خود را می کنند تا شخصیت و رفتار مصرف کنندگان را بشناسند و وقت بسیاری صرف تحقیق و تجزیه و تحلیل آن‌ها می کنند.

تحقیقات بازاریابی تابعی است از اطلاعاتی که بازاریابان برای شناسایی، تعریف فرصت‌ها و مشکلات بازار مورد بررسی قرار داده اند. اقدامات بازاریابی یا مارکتینگ است که بر تولید، پالایش و ارزیابی نهایی تاثیر خواهد گذاشت. تمام تلاش بازاریابی آن است که از طریق این تحقیقات و تجزیه و تحلیل آن‌ها و همچنین از طریق درک منافع مشتری، محصول و خدمات را ارتقا داده و مشتریان را به سمت نسخه نهایی جذب کنند. پس، شاید بهتر است مارکتینگ را یک فرآیند معرفی کنیم. فرآیندی که در طول زمان ممکن است بارها تکرار شود تا محصول و خدمات شما همیشه به روز و همگام با جامعه باشند.

تاریخچه بازاریابی مدرن

مارکتینگ مدرن از دهه 1950 میلادی آغاز شد. یعنی زمانی که مردم برای تایید و خرید یک محصول بیش از یک رسانه را مورد بررسی قرار می دادند. با ظهور تلویزیون و کمی بعد از آن اینترنت، بازاریاب ها توانستند از چندین روش مختلف پیام خود را به گوش مخاطبان و مشتریان بالقوه برسانند. در طی 70 سال گذشته، اهمیت بازاریاب برای تنظیم دقیق نحوه فروش یک کالا به مصرف کنندگان و بهینه سازی برنامه ریزی روز به روز افزایش پیدا کرده است.

مارکتینگ و تبلیغات

همانطور که گفتیم مارکتینگ یا بازاریابی فرآیند توسعه محصول، تحقیقات در بازار، توزیع محصول، استراتژی فروش، روابط عمومی و پشتیبانی مشتری است. بازاریابی در کلیه مراحل خلق محصول از تولید تا رسیدن به دست مشتری نقش دارد و باعث تقویت آن و ایجاد وفاداری می‌شود. از طرف دیگر تبلیغات فقط یکی از مولفه‌های بازاریابی است. تبلیغات بخش استراتژیکی است که در آن محصولات و خدمات به جامعه هدف معرفی می شوند. امّا این تنها روشی نیست که بازاریابان برای فروش یک محصول استفاده می کنند.

فرض کنید شرکتی قرار است محصول جدید خود را به زودی روانه بازار کند. کانال اطلاع رسانی این شرکت فیس‌بوک، اینستاگرام، گوگل و وب سایت اصلیش است. آنها از فضاهای گفته شده استفاده می‌کنند تا هر جزئیاتی را در خصوص این محصول و زمان انتشارش به مشتریان بگویند. کدام بخش آن مارکتینگ است و کدام یک تبلیغات؟

تبلیغات در اینستاگرام و گوگل انجام می‌شود. اینستاگرام در کل کانال تبلیغاتی نیست؛ منتها هنگامی که از آن برای برندینگ استفاده می کنید، می تواند محل خوبی برای تبلیغ باشد. و حالا مارکتینگ کدام بخش است؟ تمام مراحلی که گفته شد جزوی از مارکتینگ است. از انتخاب کانالهای انتشار گرفته تا انتشار جزئیات و زمان انتشار محصول در این کانال‌ها همگی با عنوان «مارکتینگ» شناخته می‌شوند.

انواع مارکتینگ یا بازاریابی

می دانید کمپین‌های بازاریابی به چه چیز وابسته هستند؟ به جایی که مشتریان، وقت خود را در آن سپری می‌کنند. و اکنون به لطف وجود اینترنت، اکثر افراد وقت آزاد خود را در این فضای دیجیتالی سپری می کنند. امّا هستند افرادی که هنوز از روش‌های قدیمی تحت تاثیر قرار می گیرند. انجام تحقیقات بازار است که تعیین می کند کدام نوع بازاریابی برای محصول و خدمات شما مناسب‌تر است. در اینجا انواع مختلفی از بازاریابی که امروزه وجود دارند و مورد استفاده قرار می گیرند را برای شما آورده ایم:

  • بازاریابی اینترنتی: هر نوع حضور در اینترنت به دلایل تجاری نوعی بازاریابی است.
  • بهینه سازی موتور جستجو: یا به طور مخفف SEO فرآیندی است برای بهینه سازی محتوا وب سایت‌ها به گونه‌ای که در نتایج موتور جستجو به خوبی ظاهر شوند. این کار توسط بازاریاب‌های محتوایی انجام می‌شود تا افرادی در حال جستجو هستند به سمت وب سایت مورد نظر جلب شوند.
  • بازاریابی شبکه‌های اجتماعی: هر فعالیت تجاری که در فیس بوک، اینستاگرام، توییتر، لینکدین و شبکه‌های اجتماعی مشابه آن در طول زمان مخاطبانی را جذب کند.
  • مارکتینگ ویروسی یا ویرال: در این روش مشتری تحت تاثیر مفهوم و پیام تبلیغاتی شما قرار می گیرد و آن را به دوستان و آشنایان خود انتقال می دهد؛ در نتیجه بدون آن‌که شما مستقیماً با تمامی افراد در ارتباط باشید، آن‌ها را جذب کرده اید.
  • بازاریابی روابط: در این روش بازاریابی، وفاداری مشتریان مسئله‌ای مهم محسوب می‌شود؛ چرا که باعث می‌شود تا اطلاعات رفتاری بهتری جمع آوری و تجزیه و تحلیل شود تا برنامه‌های استراتژیک بهتری بتوان ایجاد کرد.
  • بازاریابی سبز: به توسعه و بازاریابی محصولاتی گفته می‌شود که از نظر محیط زیست ایمن هستند یا به گونه‌ای طراحی شده اند تا تاثیرات منفی بر محیط زیست را کاهش دهند.
  • بازاریابی چاپی: هنوز افرادی هستند که به مطالعه روزنامه‌ها و مجلات علاقمند هستند؛ حتی اگر فرمت آن‌ها تغییر کرده باشد.
  • بازاریابی ویدیویی: زمانی این فرمت تنها در شبکه‌های تلویزیونی امکان پذیر بود، در حالی که امروز شاهد گسترش آن هستیم مانند یوتیوب، آپارات و غیره. بازاریابان اکنون برای تولید و انتشار انواع ویدیوهایی که سرگرم کننده و آموزنده هستند، سرمایه گذاری می‌کنند.
  • مارکتینگ افراد تاثیر گذار: این افراد مخاطبان بسیاری را می توانند تحت تاثیر قرار دهند. برای مثال افراد مشهور، فعالان شبکه‌های اجتماعی، تولیدکنندگان محتوا (گیمرها و بلاگرها) که با معرفی محصول یا خدمتی می توانند جمعی را به سمت استفاده از آن ترغیب کنند.

4P مارکتینگ را فراموش نکنید

در سال 1960 پروفسور ادموند مک کارتی مفهوم آمیخته بازاریابی را مطرح کرد و ساختاری برایش در نظر گرفت که همانطور که از عنوان این بخش مشخص است، شامل چهار بخش می‌شود: محصول (Product)، قیمت (Price)، مکان توزیع (Place) و ترویج (Promotion). که البته در طول زمان یا به طور مشخص بیست سال بعد از آن، بازاریاب‌ها به این نتیجه رسیدند که تنها این چهار بخش بازاریابی یک کسب و کار را پوشش نمی دهند و به این ترتیب، مدل‌های آمیخته بازاریابی 7p و 8p، 11p و… شکل گرفتند که توضیح همه آن‌ها مجالی دیگر می طلبد. امیدواریم این مقاله شروعی باشد برای درک بهتر مارکتینگ و بازاریابی در فضای سنتی و مجازی.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *