منوی اصلی

طراحی لوگو و تأثیر آن بر برند

لوگو چیست؟

یک لوگو در واقع مارک تجاری و نشان‌دهنده‌ی شخصیت یک شرکت است. یکی از مهم‌ترین دلایلی که لوگوها توسط شرکت‌های مختلف استفاده می‌شوند، این است که لوگوها تصویری مختصر و مفید از شرکت را نشان می‌دهند. از طرفی یک لوگو بخش مهمی از برند شرکت شما نیز هست و تأثیر قابل توجهی نیز در درک عموم کاربران از یک کمپانی می‌گذارد.

در واقع یک آرم یکی از مهمترین و اصلی‌ترین سرمایه گذاری‌های تجاری است که یک شرکت می تواند برای خودش انجام دهد. طبق پژوهش‌های انجام ‌شده، یک تصویر می تواند هزاران کلمه را از طریق چشم به مغز انتقال دهد. این مورد را هم در نظر داشته باشید که به طور کلی، ذهن انسان یک تصویر ساده را بسیار راحت‌تر از یک متن به یاد می‌آورد. می توان گفت چشم و متعاقباً مغز ما، به اشیای بصری و تصاویر جلب می‌شود. لوگوها به سبب حالت تصویری و گرافیکی خودشان، جذابیت بصری را به اسناد چاپ شده و صفحات وبسایت اضافه می‌کنند. طراحی لوگو مطمئناً یکی از چالش برانگیزترین زمینه‌های طراحی گرافیک است و غالباً برای همه‌ی کسانی که ارزش یک کمپانی را درک می‌کنند نیز دارای اهمیت زیادی خواهد بود.

یک آرم تنها بخشی از یک نام تجاری کلی یا هویت شرکت است؛ اما بدیهی است که این یک بخش بسیار مهم است. درک یک شرکت یا یک تجارت هرگز به تنهایی بر اساس یک آرم انجام نمی‌شود؛ اما یک آرم می تواند به شکل دادن یک تصویر ایده‌آل در سر مشتری کمک زیادی بکند.

چه کسانی می‌توانند طراحی لوگو را انجام دهند؟

اگر بخواهیم از لحاظ فنی به طراحی لوگو نگاه کنیم، هر کسی که توانایی کار با نرم افزارهای گرافیکی مانند فوتوشاپ را داشته باشد و از اصول طراحی و گرافیک نیز آگاه باشد، می‌تواند با صرف زمان و البته چاشنی خلاقیت و نوآوری، یک لوگوی خوب و قابل قبول را برای شما طراحی کند. البته لازم به ذکر است که هزینه‌ها در قبال میزان تخصص طراح متفاوت است؛ اما امروزه در جهان به هزینه‌های طراحی لوگو به دید سرمایه‌گذاری روی اعتبار و شخصیت یک برند نگاه می‌شود؛ چرا که طراحی لوگو نقطه‌ی شروعی برای گسترش کسب و کار شماست.

نباید فراموش کنید که ایجاد یک تصویر ذهنی خوب از خودتان در معرفی تجارت و گسترش اهداف بازاریابی برای شرکت شما نقش بسیار پررنگی را ایفا می‌کند.

چرا طراحی لوگو مهم است؟

تحقیقات نشان داده که لوگو در اغلب اوقات اولین چیزی است که مشتری های بالقوه‌ی شما به آن توجه می‌کنند. مفهوم درونی یک لوگو بسیار بیشتر از یک تصویر است. می‌توان به جرأت گفت که لوگوی شرکت شما، شناخت اولیه‌ی بسیار مناسبی برای مشتریان و البته یک پایه مهم برای نام تجاری و اعتبار شرکت شماست. امروزه بسیاری از مشتریان دوست دارند ظرف چند ثانیه در مورد یک شرکت و میزان تخصصش قضاوت کنند. در این اوضاع، یک لوگوی خوب می‌تواند نشان دهد که شما حرفه‌ای، قابل اعتماد و کاردان هستید و کالاها یا خدمات با کیفیتی را هم ارائه می دهید.

به یاد ماندنی شوید

چهل درصد مردم بهتر از آنچه می‌شنوند یا می‌خوانند، آنچه را که می‌بینند به خاطر می‌آورند. بنابراین داشتن یک لوگوی خوب در ارتباط با کار خودتان و ثابت نگه داشتن آن در طول زمان، باعث می‌شود تا در صورت نیاز، شما در خط مقدم ذهن مشتریان بالقوه قرار بگیرید.

اعتماد اولیه ایجاد کنید

مشتریان معمولاً برای کسب اولین نشانه‌های اعتماد به شرکت شما، لوگو و نام کمپانی را برانداز می‌کنند. این مسأله با توجه به حضور ما در عصر دیجیتال، کاملاً صحیح و قابل تأمل است؛ چرا که به احتمال فراوان افراد مختلف برای یافتن اطلاعات شرکت شما سراغ فضای وب می‌روند. اگر لوگوی شما حرفه‌ای طراحی شده باشد، به احتمال زیاد به مشتریان کمک خواهید کرد که احساس کنند که تجارت شما نیز حرفه‌ای است. این مورد نشان می دهد که شما به تجارت خود و متعاقباً به مشتریان خودتان متعهد هستید.

چه عواملی را باید در ساخت لوگو در نظر گرفت؟

یک لوگو باید به اندازه کافی متمایز باشد تا به راحتی در فضای وب و سایر رسانه‌ها شناخته شود. امروزه ثابت شده مردم با چیزهای پیچیده خوب ارتباط برقرار نمی‌کنند، به همین دلیل لوگوی شما باید به اندازه‌ی کافی برای کار در رسانه‌های مختلف ساده باشد.

توجه داشته باشید که همه‌ی عناصر به کار رفته در لوگو به انتقال پیام اختصاصی شما در مورد برند و تجارت شما کمک می‌کنند. به همین دلیل طراحان ممکن است برای طراحی لوگوی یک سالن ورزشی ممکن است از فونت‌های ضخیم و جسورانه استفاده کنند. در حالی که یک آژانس برنامه ریزی عروسی ممکن است از فونت‌های ظریف و رویایی برای لوگوی خودش استفاده کند! پس به خاطر داشته باشید که اِلمان‌های استفاده شده باید حتماً برای شرکت شما مناسب باشند تا از هرگونه اختلاف و سردرگمی در ذهن مخاطب‌ها جلوگیری کنند.

همه رنگ‌ها، تصاویر و فونت‌ها باید با ایده‌ای که قرار است بین کار شما و ذهن مشتری ارتباط برقرار کنند، سازگار و هماهنگ باشند؛ چرا که لوگوی شما باید پیام صحیحی راجع به شرکت شما ارائه دهد. روح و هدف از طراحی لوگو این است که شما به یک هویت بصری  و نام تجاری خاص در بین رسانه‌ها برسید. توجه داشته باشید که لوگوی شما می‌تواند از کارت ویزیت و سربرگ اداری شما تا تبلیغات تلویزیونی و اینترنتی را شامل شود. لذا با طراحی یک لوگوی خوب می‌توانید به سادگی به این مقصود دست پیدا کنید.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *