منوی اصلی

چگونه به اهدافمان برسیم؟ راه های رسیدن به اهداف.

همۀ انسانها امید‌ها و رویاهایی دارند. رسیدن به این رویاها، آرزوی همۀ انسان ها است. زندگی بدون امید به آینده و بدون تلاش برای رسیدن به آرزوها پر از ملال خواهد بود. به تعبیر بسیاری از اندیشمندان حتی می‌توان گفت معنای زندگی همین است:«تلاش برای رسیدن به آمال و آرزوهایی که برای خویش و جهان خویش داریم.» همه دوست دارند آیندۀ خود را پر از موفقیت و کامیابی ببینند. باید هم چنین باشد. اگر نتوانید تصویری درست و زیبا از آینده برای خود متصور شوید هدفی هم ترسیم نخواهید کرد که برای رسیدن به آن کوشش کنید. اما رسیدن به اهداف هم شکل‌های خود را دارد. اینگونه نیست که صبح از خواب بیدار شوید، از تخت پایین بیایید و ناگهان با سرعت و برنامه‌ریزی، بدون توقف و کوچکترین انحراف حرکت کنید تا در مدتی اندک به همۀ هدف های خود برسید. نه، اینگونه نیست! زندگی پستی و بلندی های خاص خود را دارد. زمان هایی چنان سخت می‌شود که حتی ابرقهرمان ها هم ناامید می‌شوند چه برسد به ما آدم های معمولی. گاهی حرفی یا نگاهی سرد، شکست در کار، دوستی‌ای ازهم‌گسیخته، رابطۀ زناشویی شکست‌خورده، از دست دادن یک عزیز، صدمه‌ای جسمانی و حتی بلایی آسمانی چنان شما را سرخورده می‌کند که دیگر فراموش می‌کنید زندگی ارزش جنگیدن دارد و فکر می‌کنید: خب! چرا تسلیم نشوم؟

مشخص است که نیاز به کمک دارید! افراد مطمئن و رازنگه‌داری در دوستان، خانواده و امثالهم می‌توانند به شما برای رسیدن به حال بهتر کمک کنند. اما یادتان باشد آنها هم مثل شما هستند و احتمالاً تخصص لازم را ندارند. اینجا است که پای روانشناسی به میان می‌آید. روانشناسان انگیزشی توانمندی وجود دارند که می‌توانند به شما کمک کنند. اگر حال خوب داشته باشید احتمالاً با امید بیشتری برای دست یافتن به اهداف خود تلاش می‌کنید. درواقع باید بدانید برای رسیدن به اهداف زندگی حتماً نیاز به کمک و راهنما دارید. در سال های اخیر روانشناسان بسیاری، تحقیقاتی در جهت پیدا کردن فرمولی مشخص برای موفقیت و دست یافتن به اهداف و آرزوها انجام داده‌اند. نتیجۀ این تحقیقات نشان داده که فرمول ثابتی وجود ندارد اما می‌توان حدودی تعیین کرد؛ مثلاً باید اهداف واقعی داشته باشید. به فرض اگر بیماری قلبی دارید، فضانورد شدن نمی‌تواند انتخاب هدفی منطقی باشد.

ما در این یادداشت سعی کرده‌ایم بهترین راه‌های رسیدن به اهداف را برای شما نام برده و هر یک را توضیح دهیم. قبل از آن باید یادآور شویم که انسان ها با هم تفاوت دارند و هر کس می‌تواند راه مخصوص به خود را بیابد. همانگونه که گفته شد موفقیت در رسیدن به اهداف فرمولی از پیش تعیین شده ندارد و می‌تواند به تعداد افراد متغیر باشد.

اهداف مناسب انتخاب کنید

همانطور که در بالا گفته شد انتخاب هدف مناسب بسیار مهم است. برای این انتخاب حتماً باید توانایی‌های جسمی و روحی و همچنین مسائل بیرونی را بسنجید. این که کسی در جایی به موفقیت خاصی رسیده حتماً به این معنی نیست که آن جایگاه خاص حتماً مناسب شماست. شما باید خود را و امکانات خود را کاملاً بسنجید و بر اساس آن برای خود هدف تعیین کنید. یادتان باشد که این گزینه بسیار مهم است چون اگر هدف نامناسبی تعیین کنید و نتوانید به آن برسید، احساس شکست خواهید کرد.

نقشۀ راه ترسیم کنید

برای رسیدن به هدف باید برنامه داشته باشید. راه رسیدن به اهداف مانند سفر کردن به مکانی دور است و طبیعی است که نیاز به نقشه دارید. باید بدانید در برنامه‌ای که برای خود ترسیم می‌کنید باید از آرمانگرایی بپرهیزید. نمونۀ خوبی که می‌توان مثال زد: برای خود اهداف کوچک تعریف کنید و بدانید بهترین راه بالا رفتن از یک نردبان، پله پله قدم برداشتن است. تصمیم بگیرید که در هفته به دو هدف کوچک برسید. پیروز شدن در دست‌یافتن به یک هدف، هر چقدر هم کوچک باشد انگیزۀ مضاعفی خواهد داد.

موفقیت را تجسم کنید

خود را در لحظه‌ای تصور کنید که به موفقیت رسیده‌اید. چگونه خواهید بود؟ چه اتفاقی خواهد افتاد؟ رفتار خود و دیگران دربارۀ شما چگونه خواهد بود؟ علم روانشناسی ثابت کرده است تصور خود در حالت موفقیت، ذهن شما را بیش از پیش آمادۀ تلاش می‌کند. همیشه از خود تصویری عالی داشته باشید و بدانید مغز مکانیسمی عجیب دارد.

 به دنبال آموختن باشید نه نتیجه

حتماً شنیده‌اید که کوهنورد باید از تمام مسیر حرکت خود لذت ببرد نه فقط از رسیدن به قله! بدانید حتی اگر به هر دلیلی به هدف خود نرسید، همین مسیر نیز به شما بسیار خواهد آموخت. می‌توانید به شناخت جدیدی از توانایی‌های خود برسید، می توانید شاهد این باشید که در چه نقاط و بزنگاهی ناامید می شوید و نقاط قوتتان کجاست.

به خود سختی دهید

باید بپذیرید «نابرده رنج، گنج میسر نمی‌شود.» نمی‌توانید انتظار داشته باشید که با نشستن کارها درست بشوند. صبح زود بیدار شدن برای خیلی‌ها دشوار است یا مدتها تمرکز کردن بر کاری خاص قطعاً راحت نیست اما برای رسیدن به هر هدفی نیاز به پشتکار است، با پذیرفتن اینکه این پشتکار از مسیر سختی خواهد گذشت.

به اهدافتان تعهد داشته باشید

برای دست یافتن به هدف باید آن را دوست داشت. عاشق برای رسیدن به معشوقش هر سختی‌ای را به جان می‌خرد. بدانید هدفتان منتظر شما است و برای رسیدن به آن باید فداکاری کنید. اینجا به گزینۀ اول اشاره می‌کنیم. اگر هدفتان نامناسب باشد بسیار زود از آن خسته می‌شوید و در نتیجه نمی‌توانید دوستش داشته باشید. هدفهایی انتخاب کنید که بدانید با آنها حالتان خوب می‌شود.

از دیگران کمک بگیرید

همانطور که در ابتدا اشاره کردیم همه به کمک احتیاج دارند. اشتباه است اگر فکر کنید تنهایی می‌توانید راه به جایی ببرید. همراهی افراد مطمئن به شما انگیزه و امید می‌دهد. خود را از آن دریغ نکنید.

از خود در برابر فرسودگی محافظت کنید

یادتان باشد ذهن هم مانند جسم خسته می‌شود. بهتر است آخر هفته‌ها کاملاً به خود استراحت بدهید و هر کاری که دوست دارید بکنید.

سخن آخر

نمی‌توان وجود شانس را نادیده گرفت اما شما نمی‌توانید منتظر آن باشید. بدانید ذهن ما راههای زیادی برای تنبلی بلد است. نباید بگذارید وقفه‌ای در کارتان ایجاد شود. امید را از دست ندهید و فراموش نکنید هدفهایتان، منتظر شما هستند.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *