منوی اصلی

تولید محتوا چیست و چه تاثیری بر بیزینس‌ها می گذارد؟

تولید محتوا چیست؟

تولید محتوا شامل مراحلی است که از ایده پردازی شروع می‌شود و پس انتخاب موضوع و تصمیم گیری درباره فرم آن که می‌تواند متنی یا بصری باشد، وارد مرحله تولید می‌شود و سپس از طریق کانال‌های توزیع مانند وب‌سایت یا شبکه‌های اجتماعی، در معرض نمایش مخاطبان قرار می‌گیرد. هر چند که این مراحل کوتاه به نظر می‌رسند، اما هر کدام دارای جزئیات زیادی هستند که برای موفقیت باید در نظر گرفته شوند.

نکته حائز اهمیتی که باید به آن توجه کرد، این است که در بازاریابی محتوایی و به طور کلی در راستای ایجاد محتوای هدفمند، باید قبل از تولید، برنامه ریزی کرد و استراتژی مناسبی در این راستا ایجاد نمود. به عنوان مثال، باید مخاطب هدف را پیش از شروع به تولید، مورد بررسی قرار داد و بر اساس آن محتوا را ایجاد و منتشر نمود.

تصمیم گیری درباره نوع محتوای تولیدی و کانال‌های انتشار نیز نکته‌ای کلیدی است. فرم‌های محتوایی عموما در سه دسته متنی، بصری و صوتی جای می‌گیرند که شامل موارد زیر هستند:

 • مقالات و پست‌های وبلاگ
 • تصاویر و اینفوگرافیک‌ها
 • ویدیوها
 • پادکست‌ها

همچنین هر کدام از موارد گفته شده در بالا، به شکل‌های مختلفی عرضه می‌شوند که کانال‌های ارتباطی نیز با در نظر گرفتن آن‌ها انتخاب می‌شود. مثلا، ویدیوها می‌توانند در یوتیوب به اشتراک گذاشته شوند یا اینکه در قالب وبینار در دسترس مخاطب قرار گیرند. یا اینکه مقالات، علاوه بر وب‌سایت‌ها، می‌توانند در قالب کتابچه‌های الکترونیکی نیز عرضه شوند.

نویسنده محتوا به چه مهارت‌هایی نیاز دارد؟

تولید محتوا شغلی تخصصی است و از آنجایی که در بازاریابی، تولید محتوا امری هدفمند به حساب می‌آید، نویسنده محتوا نیز به مهارت‌هایی نیاز دارد تا بتواند در مسیر هدف نسبت به خلق محتوا اقدام کند. این مهارت‌ها شامل موارد زیر است:

 • دانش نگارش و سبک در نویسندگی: نویسنده باید متون را به خوبی به تحریر در بیاورد و از اشتباهات دستوری در زبان و استفاده نادرست از علائم نگارشی پرهیز کند. نویسندگان همچنین باید بتوانند در قالب‌های گوناگون و برای مخاطبان متفاوت، محتوا تولید کنند. داشتن سبک در نویسندگی نیز نکته‌ای مثبت تلقی می‌شود.
 • مهارت جستجو و یافتن منابع: از آنجایی که قرار نیست محتواها همگی بر اساس دانش قبلی نویسندگان تولید شوند، نویسندگان باید بتوانند بهترین و قابل اعتمادترین منابع را برای موضوعات مورد نظر پیدا کنند. با این حال، داشتن دانش کافی در زمینه‌هایی که فرد در آن تخصص دارد و در آن زمینه فعالیت می‌کند، مهم و ضروری است.
 • ایده پردازی: شخصی که تولید محتوا انجام می‌دهد، باید بتواند موضوعات جدید و خلاقانه‌ای در زمینه مورد نظر پیشنهاد دهد.
 • ترجمه و سئو: از آنجایی که اکثر منابع معتبر به زبان‌های انگلیسی منتشر می‌شوند، مترجمان غیر انگلیسی زبان باید تسلط کافی بر آن داشته باشند. همچنین دانستن شیوه کارکرد و الگوریتم‌های موتورهای جستجو، به افزایش رتبه محتوا در گوگل کمک می‌کند که نکته‌ای مثبت است.

تاثیرات تولید محتوا بر بیزینس‌ها

تولید محتوا در همه جا کاربرد دارد، اما بیشترین مورد استفاده از آن در بازاریابی کسب و کارها است؛ جایی که قرار است مخاطب به مشتری تبدیل شود. این اتفاق می‌تواند مستقیم یا غیر مستقیم صورت گیرد. در ادامه به راه‌هایی می‌پردازیم که تولید محتوا می‌تواند به بیزینس‌ها کمک کند.

 • افزایش نرخ تبدیل

یکی از اصلی‌ترین مزایای تولید محتوا نسبت به سایر روش‌های بازاریابی، نرخ تبدیل بالای آن است. بازاریابی محتوایی امری زمان بر است و تاثیر آن را باید در درازمدت دید، با این حال، بازدهی آن نسبت به سایر روش‌ها که در کوتاه مدت موثرند، بیشتر است.

 • افزایش ترافیک وب‌سایت

با انتشار محتوا در وب‌سایت خودتان، شانس افزایش ترافیک و بازدیدکنندگان سایت را هم افزایش می‌دهید. با انتشار محتوا به صورت مستمر، هم بازدیدکنندگان قبلی برای چندمین بار به سایت سر می‌زنند و هم بازدیدکنندگان جدید بیشتری از راه‌هایی مانند موتورهای جستجو با شما و بیزینس شما آشنا می‌شوند.

 • ایجاد آگاهی از برند

مشتری‌های زیادی هستند که می‌خواهند محصول شما را بخرند، اما از وجود شما خبر ندارند! با تولید محتوا می‌توان کاری کرد تا افراد جدیدی با شما تعامل ایجاد کنند که به شناخته شدن برند شما کمک می‌کند.

 • افزایش اعتماد و ایجاد ارتباط با مشتری

با محتوا می‌توان راه حل مشکلاتی را آموزش داد که توسط محصولات و بیزینس شما امکان پذیر است. با دادن اطلاعات درست و راه حل‌های کاربردی، اعتماد مخاطب به شما افزایش می‌یابد. علاوه بر این، اگر بتوانید برای مخاطب ارزش ایجاد کنید، رابطه محکمی بین شما و آن‌ها شکل می‌گیرد.

 • افزایش اعتبار و جایگاه برند

محتوای با کیفیت، اعتبار شما را نزد مخاطبان هدف بیشتر می‌کند. اگر این اعتبار به خوبی شکل بگیرد، این فرصت برایتان به وجود می‌آید تا بتوانید خود را در بازار و صنعتی که در آن مشغول به فعالیت هستید، متمایز و برتر جلوه دهید. در نظر داشته باشید که محتوای بی ارزش نیز می‌تواند اعتبار شما را خراب کند.

 • کاهش هزینه‌های کسب و کار

از آنجایی که تولید محتوا نسبت به سایر روش‌های رایج بازاریابی به امکانات کمتری نیاز دارد و آسان‌تر انجام می‌گیرد، هزینه‌های کمتری نسبت به تبلیغات سنتی در پی دارد. به همین دلیل است که بیزینس‌های نوپا و خلاق به آن روی می‌آورند. مخاطبان نیز اعتماد بیشتری به محتوا، نسبت به تبلیغات دیگر دارند، به همین دلیل بیشتر به آن جذب می‌شوند.

 • عدم وجود محدودیت

اکثر شیوه‌های تبلیغاتی، محدود به مخاطبان خاصی هستند؛ به این معنی که هر کسب و کاری نمی‌تواند به هر شکل و در هر بستری که می‌خواهد تبلیغ کند. اما تولید محتوا هیچ محدودیتی در این زمینه ندارد و همه بیزینس‌ها در هر صنعت، می‌توانند به سراغ آن بیاند.

جمع بندی

محتوا ابزاری است که می‌تواند قدرت کلیدی هر کسب و کاری باشد. اعتماد بیشتر مشتریان به این نوع از بازاریابی دیجیتال و فرصت‌هایی که تولید محتوا برای صنایع مختلف به وجود آورده، سبب شده است تا بیزینس‌های مختلفی به آن روی بیاورند. این انتخاب شماست که بخواهید از این فرصت‌ها استفاده کنید یا اینکه فقط روش‌های قدیمی را در پیش بگیرید!


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *