منوی اصلی

تحلیل بازار چیست؟

تجزیه و تحلیل بازار بخش بزرگی از تحقیقات بازار است. تحلیل بازار، بر روی یک بیزینس خاص انجام می‌شود و صاحبان مشاغل به کمک داده‌های به دست آمده، می توانند فرصت‌ها و خطرات بازار خاص خود را شناسایی کنند. آنان به کمک تجزیه و تحلیل بازار اطلاعاتی در مورد صنعت ها، مشتریان، رقبا و سایر متغیرهای بازار بدست خواهند آورد. علاوه بر موارد گفته شده رابطه بین عرضه و تقاضا برای یک محصول یا خدمات خاص نیز از این طریق تعیین می‌شود. بر اساس این بینش ها، شما می توانید در مورد استراتژی‌های احتمالی بازاریابی، آگاهانه‌تر تصمیم بگیرید. که این امر تضمین کننده موفقیت شما در بازارهای رقابتی می باشد.

روش های مختلف تحلیل بازار

برای انجام تجزیه و تحلیل بازار به اطلاعات معتبری نیاز دارید. به طور کلی، شرکت‌های کوچک تمایل دارند خودشان تحقیقات لازم را برای تجزیه و تحلیل بازار انجام دهند. از طرف دیگر، شرکت‌های بزرگتر اغلب مؤسسات تحقیقات بازار را به استخدام در می آورند تا این کار را برای آنها انجام دهند. تجزیه و تحلیل بازار با استفاده از روشهای مختلف جمع آوری داده‌ها قابل انجام است. مانند:

تحقیقات اولیه و ثانویه

در تحقیقات اولیه، برای جمع آوری داده‌های جدید با کارشناسان یک بازار هدف مصاحبه می‌شود. مزیت این امر این است که تمرکز و هدف اصلی تحقیق کسب و کار شماست. به این ترتیب می توانید داده‌های مورد نیاز برای تحلیل بازار خود را جمع آوری کنید. اما در تحقیقات ثانویه از سوابق داده‌های موجود از نظرسنجی‌های قبلی استفاده می شود. با انتخاب تحقیق ثانویه می توانید هم در وقت و هم در هزینه صرفه جویی کنید زیرا لازم نیست که مصاحبه و ارزیابی گران انجام دهید.

بازارهای داخلی و خارجی

تجزیه و تحلیل بازار های داخلی به نحوه فعالیت شما می پردازد.

تجزیه و تحلیل بازار خارجی شامل تأثیر محیط و بازار بر تجارت شما می‌شود.

این دو رویکرد نیز در جای خود سودمند هستند و به نیاز شما به عنوان یک بیزینس بستگی دارند. در واقع مشابه تجزیه و تحلیل SWOT است، که نقاط قوت، ضعف، فرصت‌ها و تهدیدات کسب و کار شما را ارزیابی می کند.

دلایل انجام تجزیه و تحلیل بازار

مهم‌ترین دلیل این ست که اگر می خواهید برنامه کاری شما موفق عمل کند، باید تجزیه و تحلیل بازار را انجام دهید. تجزیه و تحلیل جامع بازار اساس توسعه استراتژی بازاریابی و اقدامات بازاریابی مشخص را تشکیل می دهد.

دلایل دیگر

با تجزیه و تحلیل بازار، می توانید از ایده‌های تجاری خود با ارقام، داده‌ها واطلاعات، نسخه‌های پشتیبان تهیه کرده و یک برنامه تجاری قانع کننده ارائه دهید.

شما می توانید پتانسیل بازار را در مراحل اولیه بشناسید و از تصمیم گیری‌های اشتباه خودداری کنید.

می توانید هر شکاف موجود را شناسایی کرده و به موقع آنها را پر کنید.

تجزیه و تحلیل بازار به شما نشان می دهد که کدام محصولات رقیب در حال حاضر در بازار وجود دارند.

با تجزیه و تحلیل بازار می توانید سد ورودی بازار را شناسایی کرده و جذابیت بازار را تخمین بزنید.

بازار کسب و کار خود را تحلیل کنید

در ابتدا بازار خود را تعریف کرده و آن را از سایر بازارها متمایز کنید. بسته به محصول یا خدمات، بازار شما با استفاده از معیارهای مختلف قابل تعریف است. برای انجام تجزیه و تحلیل‌های خاصبازار هدف باید بر اساس ویژگی‌های خاص به بخش‌های مختلفی تقسیم شود. چنین خصوصیاتی می تواند بر اساس جمعیتی، اجتماعی (سن، جنس، درآمد) یا منطقه‌ای (استان، شهرها) باشد.

سوالات زیر را در خصوص توضیحات بازار هدف از خود بپرسید:

چه گروه هدفی برای محصولات و خدمات خود در نظر گرفته اید؟

محصول شما مناسب چه گروه سنی می باشد؟

متوسط ​​درآمد بازار هدف شما چقدر است؟

بازار هدف شما در کجا زندگی می کند؟

تا آنجا که ممکن است اطلاعات خاصی در مورد بازار هدف خود کسب کنید:

آیا بازار هدف شما نوعی شکلات موکا یا قهوه سیاه می نوشد؟

گروه هدف شما چقدر زمان می برد تا یک فنجان قهوه بنوشد؟  20 یا 30 دقیقه؟

بررسی اندازه بازار و توسعه بازار

هنگام تعیین اندازه بازار باید از داده هایی استفاده کنید که تا حد امکان دقیق و به روز باشند. این بخش از تحلیل بازار مربوط به تعیین و ارزیابی میزان واقعی گردش مالی یا میزان فروش یک محصول یا خدمات در یک بازار خاص است. بر اساس این ارقام می توان پیش بینی هایی در مورد توسعه بازار انجام داد و جذابیت بازار را از این امر استخراج کرد. در حقیقت توسعه بازار شامل نرخ رشد و رشد بازار است.

تجزیه و تحلیل رقابتی

تجزیه و تحلیل رقابتی عوامل فردی را در نظر می گیرد که برای یک بازار مهم هستند. در ادامه، ویژگی‌های اساسی یک بازار مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته است، که نشان می دهد چه عواملی بر تجزیه و تحلیل بازار و رقابت مهم هستند:

قدرت چانه زنی مشتریان: چگونه مشتریان نسبت به افزایش قیمت یا کاهش قیمت واکنش نشان می دهند؟  محصول یا خدمات شما برای گروه هدف شما چقدر مهم است؟

قدرت چانه زنی تأمین کنندگان: در صورت محدود بودن تعداد تأمین کنندگان، عرضه کنندگان از قدرت چانه زنی ویژه‌ای برخوردار هستند. چگونه می توانید در صورت لزوم نسبت به افزایش قیمت واکنش نشان دهید؟

تهدید محصولات جایگزین و بازارها: آیا گزینه‌های دیگری برای محصول یا خدمات شما وجود دارد؟  آیا استارتاپ‌های نوظهور می توانند توزیع محصول یا خدمات شما را به خطر اندازد؟

رقبای جدید و موانع ورود به بازار: اگر یک بازار جذابیت بالای داشته باشد، مطمئناً رقبای جدیدی خواهید داشت. همچنین باید بسنجید موانع ورود به بازار برای رقابت بالقوه چقدر است؟  به عنوان مثال، هزینه‌های بالای سرمایه گذاری برای یک محصول یا خدمات می تواند مانعی برای ورود به بازار باشد. دسترسی به بازار، در صورت نیاز به هزینه‌های بالای بازاریابی برای دستیابی به سطح مشخصی از آگاهی، یا دسترسی به منابع به دلیل تأمین کنندگان انحصاری دشوار است، یا اگر یک مغازه در مکانی ناخوشایند باشد، دسترسی به بازار سخت‌تر می‌شود.

رقبا در بازار: رقابت چقدر بالا است؟  چه کسی بر بازار مسلط است؟  کدام رقبا جلوتر هستند و چرا؟

در تجزیه و تحلیل رقابتی شما باید نه تنها مشتریان خود بلکه رقبای خود و مزایای رقابتی احتمالی را بشناسید:

چقدر سریع باید وارد بازار شوید؟

خطرات ورود به بازار چیست؟

چه کسی محصولات مشابهی را ارائه می دهد و چه تعداد از رقبا در آن حضور دارند؟

رقبای شما چه کاری را انجام می دهند و چه کاری می توانید بهتر انجام دهید؟

بازار هدف شما با بازار رقیب شما چقدر مشابه است؟

تجزیه و تحلیل صنعت مشتری

در تجزیه و تحلیل صنعت مشتری، شما باید دوباره به بازار تعریف شده خود مراجعه کنید. سپس می توانید ساختار و جذابیت صنایع را با توجه به جنبه‌های مختلف فروش آنالیز کنید. در نتیجه تجزیه و تحلیل خود می توانید گروه‌های هدف و صنایع مختلف آنها را شناسایی کرده و همچنین نیاز و رفتار مشتری را تعیین کنید. در نهایت بر اساس نتایج، می توانید استراتژی‌های مناسب بازاریابی را برای بیزینس خود تدوین کنید.

به سوالات زیر نیز پاسخ دهید:

درآمد حاصل از صنعت خاص چقدر بالاست؟

کدام شرکت رهبر بازار است؟

روندهای فعلی صنعت چیست؟

کدام نوآوری‌ها توانسته اند صنعت را پیش ببرد؟

تحلیل بالقوه بازار هدف

یک تحلیل بازار نه تنها وضعیت گذشته و فعلی یک بازار را نشان می دهد بلکه روند توسعه آینده آن را نیز نشان می دهد. برای این منظور، تجزیه و تحلیل بالقوه، کارمندان بالقوه، موانع ورود به بازار، عوامل موفقیت و همچنین پیشرفت‌ها و روندهای فعلی را نیز برجسته می کند. بیاد داشته باشید، پیش بینی توسعه بازار برای برنامه ریزی فروش شما و برای سرمایه گذاران احتمالی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

جمع بندی

به کمک تحلیل بازار، مشاغل مختلف می توانند اطلاعات ارزشمندی راجع به یک بازار خاص بدست آورند. چنانچه شما نیز در حال راه اندازی یک کسب و کار هستید، و قصد دارید در بازار فعلی خود تحقیق کنید یا وارد بازارهای جدید شوید، یک تحلیل بازار به شما کمک خواهد کرد تا فرصت‌ها و خطرات بازار جدید را شناسایی و ارزیابی کنید. بر اساس تجزیه و تحلیل بازار، می توانید استراتژی‌های بازاریابی مشخص را تدوین کرده و ایده تجاری خود را با موفقیت پیاده سازی کنید.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *