منوی اصلی

برند چیست و چگونه ساخته می‌شود؟

برند چیست و چگونه ساخته می‌شود؟

در یک تعریف ساده می‌توان گفت برند شما به عنوان درک کلی مشتری از شغل شما تعریف می‌شود. موسس آمازون تعریف دیگری از برند دارد. از نگاه او برند حرف‌هایی است که دیگران راجع به شما می‌زنند در حالی که شما در اتاق نیستید.

اما سوال مهم این است که آیا ساختن برند کار ساده‌ای است؟ حقیقت این است که برندسازی یک شبه اتفاق نمی‌افتد. یا حتی در چند ماه… بلکه ساختن یک برند قطعا یک پروسه است. برندسازی چیزی فراتر از طراحی یک لوگو یا تبلیغات مناسب است و شما نیاز دارید که کارهای بیشتری درباره آن انجام دهید. در حقیقت، تلاش مداوم منجر به ایجاد روابط طولانی مدت با مشتریان خواهد شد که منجر به افزایش مداوم فروش، پروژه‌های بیشتر، ارجاع دهان به دهان و حمایت از محصولات یا خدمات شما خواهد شد.

تعریف برند‌سازی، ایجاد آگاهی در مورد شغل شما با استفاده از استراتژی‌ها و کمپین‌های بازاریابی با هدف ایجاد تصویری بی نظیر و ماندگار در بازار است.

بررسی بازار نخستین گام برای تعیین برندینگ موفق

در قدم اول بهتر است به بررسی رقبای خود بپردازید. هرگز نباید دقیقاً از آنچه برندهای بزرگ در صنعت شما انجام می دهند، تقلید کنید. اما باید از آنچه که به خوبی انجام می‌دهند و از شکست‌های آن‌ها آگاه باشید.

 بهترین راه برای تعیین رقیب جواب به این سوال است که آیا دلیلی برای مشتری وجود دارد که بین شما و شرکتی دیگر، آن را انتخاب کند؟ اگر جواب مثبت است بدون معطلی این شرکت را در لیست رقبای خود قرار دهید و با بررسی نقاط قوت و ضعف آن‌ها، اهرم فشار خود را بیابید. برای اینکه در رقابت موفق باشید، در حقیقت باید مشتری را ترغیب کنید که محصول یا خدمت مورد نظر خود را به جای رقیبانتان از شما دریافت کنند.

دقت کنید که در دام ایده‌های خلاقانه گرفتار نشوید

ممکن است که برای مراحل مختلف برندیگ مثل طراحی لوگو، تگ‌ها یا طراحی وبسایت خود، در یک چرخه خلاقیت گرفتار شوید. پروسه تولید ایده‌های خلاق به شما کمک خواهد کرد که ایده‌های شگفت انگیز و جذابی را بیابید؛ اما نباید فراموش کنید که ادامه این روند بدون حرکت به سمت اجرایی کردن ایده‌ها، خود می‌تواند به یک مشکل تبدیل شود. برای جلوگیری از این اتفاق قرار دادن زمانبندی‌های سختگیرانه برای تیم ایده پرداز لازم است. توجه داشته باشید که افراد این تیم باید آزادی کاملی را برای ایده‌پردازی داشته باشند. اگر چه برنامه‌ریزی در این زمینه دشوار است، اما مشخص کردن زمان، به شما این امکان را خواهد داد که بر روی هدف متمرکز شوید.

سوالات تعیین کننده

پاسخگویی به این سوالات (که توسط اندرو کیپن، رئیس بازاریابی Spoken Layer ساخته شده است) به شرکت‌ها کمک می‌کند که به برند خود شخصیت بدهند:

  • شرکت من قرار است چه مشکلی را حل کند؟
  • خدمات یا محصول شما چه ویژگی منحصر به فردی دارد؟
  • اگر شرکت شما یک انسان بود چه کسی بود آیا خود شما بود؟یا یک فرد مشهور؟
  • چه نکته‌ای را به مشتریان بالقوه خود در روز اول هرگز نخواهید گفت؟
  • چه چیزی موجب می‌شود که مشتریان بالقوه شما از شما تشکر نکنند؟

مشاوره حرفه ای

برای اینکه مشاوره درست و صحیحی انجام دهید، از دایره همکاران و افراد داخل شرکت خود خارج شوید و تنها به ایده شخصی و افراد پیرامون‌تان اکتفا نکنید. بهترین مشاوره همیشه از افرادی دریافت می‌شود که بدون تعلق خاطر و از منظری دیگر شما را قضاوت می‌کنند. این فرد می‌تواند یک آژانس، یک مشاور و یا صرفا شخصی باشد با نگاهی دیگر. گاهی اوقات بهترین و ناب‌ترین ایده‌ها در ذهن کسانی خطور می کند که از بیرون گود به ماجرا نگاه می کنند و با دیدگاهی غیرپیچیده و بیانی ساده، بهترین راه حل‌ها را پیش پای شما می گذارند.

برای برند خود مانیفست ایجاد کنید

آیا در مورد رسالت برند خود فکر کرده‌اید؟ در اصل، شما باید بیان روشنی از آنچه شرکت شما علاقه‌مند است، ترسیم کنید. قبل از اینکه بتوانید برندی بسازید که مخاطب هدف شما به آن اعتماد کند، باید بدانید که تجارت شما چه ارزشی را ارائه می‌دهد.

افزودن یک پیام کلیدی یا اعلامیه اعتقادی به برند، باعث ایجاد یک وابستگی احساسی بین شما و مخاطب‌تان می‌شود. برای اینکه بتوانید یک پیام ارزشی متفاوت و قوی ایجاد کنید، بهتر است از متخصصین کمک بگیرید تا این فرصت پرارزش را با اشتباهات ناشیانه از دست ندهید. کپی‌رایتر‌ها کسانی هستند که به شما در انجام این مرحله کمک می‌کنند و بهتر است در این قسمت کار را به آن‌ها بسپارید تا بهترین نتیجه را دریافت کنید.

در نظر داشته باشید که همیشه همه چیز روبراه نیست

باید به این نکته توجه داشته باشید که رقابت همواره در چند قدمی شماست. اگر این نکته را در نظر نداشته باشید و خود را برای مواجهه با مشکلات آماده نکرده باشید، برندسازی برایتان به کاری طاقت‌فرسا تبدیل خواهد شد. جسارت کافی داشته باشید و کفش های آهنی به پا کنید. خستگی و نداشتن آرامش کافی فقط باعث می‌شود در دامی گرفتار شوید که دائماً بخواهید دست به تغییر بزنید. این کار بیشترین آسیب را برای شما خواهد داشت؛ زیرا برند شما در حقیقت هویت شرکت شماست و باید آن را همواره به رسمیت بشناسید.

برای موفق شدن در برندسازی رعایت یکسری اصول لازم و ضروری است. رعایت اصول برندینگ بهترین راه برای مقابله با دوباره کاری‌ها و شکست ها‌ست. البته این اصول و راهکارها بسیار زیاد و با توجه به نوع کسب و کار و نوع مشتری خدمات یا محصولات متنوع است. با مطالعه کافی و بررسی‌های دقیق قبل از شروع هر کاری می‌توان گام‌های استوار‌تر و با اطمینان بیشتری به سوی موفقیت برداشت.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *