منوی اصلی

اسلوگان چیست؟ موتو چیست؟

اسلوگان چیست؟

اسلوگان کلمه‌ای انگلیسی به معنای شعار است و در بازاریابی و فروش، به عنوان شعار تبلیغاتی شناخته می‌شود. اسلوگان عبارتی کوتاه و مفید است که در حال معرفی برند شما بوده و به طرز جذابی کاربران را به سمت استفاده از خدمات شما دعوت می نماید. اسلوگان و یا همان شعار تبلیغاتی، بخش مهم و اصلی برای بازاریابی و برندسازی محسوب می‌شود. از این رو برای ایجاد آن‌ها نیاز به رعایت معیارهایی خواهید داشت که بتوانید یک اسلوگان خلاقانه برای برند شرکت خود طراحی نمایید. البته سایر ابزارهای بازاریابی نیز گاهی اوقات تداخلی با مفهوم اسلوگان دارند که در ادامه به برسی این ابهامات نیز خواهیم پرداخت.

شعارهای تبلیغاتی می توانند تبدیل به یک گنج بزرگ برای کسب و کار شما شوند. یک اسلوگان جذاب و ایده آل این قابلیت را دارد که برند شما را بالاتر و بهتر از هر نوع تبلیغات دیگری به دیگران معرفی نماید. از این رو اهمیت دادن به آن و شناخت روش‌های طراحی اسلوگان، نیاز مبرم بازاریابی در صنایع امروز است. استفاده از یک اسلوگان ضعیف هم دقیقاً در نقطه عکس عمل کرده و برند شما را به سمت شکست هدایت خواهد کرد.

هدف اسلوگان

اسلوگان تنها یک عبارت تشکیل شده از چند کلمه جذاب نیست که هیچ هدفی پشت آن‌ها نباشد. شعار تبلیغاتی در واقع می تواند یک عملکرد استراتژیک و برنامه ریزی شده از سوی شما برای ایجاد یک تصویر متقاعد کننده از برند شما در ذهن مخاطب باشد تا وی را به سمت استفاده از خدمات شما راضی نماید. یک اسلوگان به تنهایی این قدرت را دارد که بتواند ذهن مخاطب شما را به خود مشغول نموده و او را وادار به خرید محصول و خدمات شما نماید. اسلوگان‌ها می‌توانند با هدف قرار دادن احساسات عاطفی افراد، آن‌ها را وادار به خرید از برند شما کرده و حتی یک مشتری دائمی از افراد برای شما بسازند. این عالی‌ترین هدفی است که می توان از اسلوگان‌ها انتظار داشت.

هدف اسلوگان و نحوه ساخت آن‌ها برای کسب و کارهای مختلف، متفاوت خواهد بود. اگر به بزرگترین برندهای جهان نگاهی بیندازید، متوجه خواهید شد که اسلوگان در آن‌ها تبدیل به یک نماد شده و به نوعی هویت این شرکت‌ها با این اسلوگان‌ها تعریف می‌شود. برای مثال شعار فقط انجامش بده در هر وضعیت فکری کاربران را به یاد شرکت تولید البسه ورزشی نایک می اندازد. این اسلوگان جذاب، تبدیل به هویتی جدا نشدنی از این کمپانی شده و کاربران نیز به نوعی با این شعار تبلیغاتی از این شرکت شخصیت سازی نموده اند. یک اسلوگان باید به نوعی طراحی شده باشد تا هر مخاطبی با شنیدن آن به فکر فرو رفته و خرید از برند شما را در ذهن تداعی نماید.

موتو چیست؟

موتو اصطلاحاً به شعاری اطلاق می‌شود که بیان کننده عقاید و اعتقادات یک شرکت، تیم یا سازمان و حتی افراد است. شاید در دید اول، تعریف موتو شباهت‌های زیادی با تعریف اسلوگان داشته باشد؛ اما این دو در مفهوم و کاربرد، تفاوت هایی با هم دارند که در ادامه این مقاله به این تفاوت‌ها خواهیم پرداخت.

برای داشتن دید بهتری نسبت به موتو در بین شرکت‌ها و سازمان‌ها، می‌توانید نمونه هایی از این شعار را در بازارهای واقعی مشاهده نمایید. موتو می تواند بیان کننده عقاید مذهبی و سیاسی یک فرقه و یا کشور نیز باشد. برای مثال شعار و موتو در کشور بوتسوانا، باران است. البته همه موتوها یک کلمه‌ای نیستند. اصولاً کمتر شعاری با یک کلمه بیان می‌شود؛ اما هدف از موتو تنها این است که اهمیت موضوع را بیان کند.

کشور بوتسوانا کشوری بی آب و علف است که میانگین بارندگی بسیار کمی در سال دارد. از این رو انتخاب شعار باران به عنوان نماد این کشور به منزله یک دعا محسوب می‌شود. از چنین شعارهایی در سال‌های بسیار دور و قرون وسطا نیز استفاده می شده و قبایل مختلف برای معرفی قدرت‌های خود از موتو بهره می بردند. بسیاری از موتوها از یک بیت شعر الهام گرفته می شوند. شعرهایی که به نوعی بیانگر حماسه‌های یک کشور هستند. از موتوها برای بیان تفاوت‌های فاحش و بزرگ شرکت‌ها نسبت به سایر رقبا استفاده می‌شود. در ادامه تفاوت‌های میان موتو و اسلوگان را مرور خواهیم نمود.

تفاوت‌های میان اسلوگان و موتو

هر شرکت، کشور و برندی در یک زمان مشخص تنها می تواند یک موتو داشته باشد؛ اما به صورت همزمان می‌تواند از چند اسلوگان استفاده نماید. اسلوگان‌ها می توانند برای بخش‌های مختلف شرکت‌ها نیز تعریف شوند.

اسلوگان‌ها معمولاً دارای ساختاری ساده‌تر و مفهومی سبک تر از موتوها هستند.

موتوها معمولاً بیانگر اعتقاد و عقاید سازمان‌ها و شرکت‌ها و یا یک کشور هستند و برای ایجاد انگیزه در افراد نیز می توان از آن‌ها بهره جست در حالی که اسلوگان‌ها معمولاً معرف یک برند و به نوعی تبلیغاتی برای آن هستند.

اسلوگان‌ها معمولاً شعارهایی جذاب و گیرا هستند که از آن‌ها برای تبلیغات یک شرکت نیز استفاده می‌شود. در حالی که موتوها می توانند یک عبارت قدیمی و یک جمله زیبای نوستالژی هم باشند.

از اسلوگان‌ها برای معرفی کیفیت خاص محصولات شرکت‌ها استفاده می‌شود؛ در حالی که موتوها این کاربرد را ندارند و تنها می توان از آن‌ها به عنوان نمادی برای یک شرکت بهره جست.

موتوها معمولاً جملات ساده‌ای هستند که البته از نظر طولی می توانند بلندتر از اسلوگان‌ها باشند.

در تعریف موتوها، از عبارات تاثیر گذار روی احساسات و عواطف افراد استفاده می‌شود.

با همه این تفاوت‌ها، در بسیاری از مواقع تمایز قائل شدن میان موتوها و اسلوگان‌ها کمی سخت بوده و خیلی این قابلیت برای آنها قابل تصور نیست.

برخی از موتوهای برندهای معتبر

کمپانی آی بی ام: فکر کنید.

اپل : متفاوت بیندیشید.

مایکروسافت: آنچه در آینده خواهید دید.

یاهو: آیا یاهو دارید؟

ال جی: زندگی خوب است.

کوکاکولا: احساس را بچشید.

برخی از اسلوگان‌های معرف دنیا

باشگاه فوتبال اورتون انگلیس: فقط بهترین‌ها به اندازه کافی خوب هستند.

آدیداس: غیر ممکن وجود ندارد.

نایک: فقط انجام بده.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *